Historia konopi indyjskiej

Historia konopi indyjskiej

Mało jest roślin, które wzbudzają tak wiele kontrowersji jak konopie. Do tych, o których słyszało mnóstwo osób należą konopie indyjskie. Są one tylko jednym z podgatunków konopi, oprócz nich są także konopie siewne, które przez wieki były bardzo popularne. Konopie siewne popadły w zapomnienie w latach 80. XX wieku, dzisiaj znów wracają do łask. Konopie indyjskie mają naprawdę bardzo długą historię. Kiedy się ona zaczęła?

Jedne z najstarszych roślin znanych człowiekowi

Konopie indyjskie to tylko jedna z roślin należących do gatunku konopiowatych. To jedna z najstarszych roślin, które zna człowiek. Wiele wskazuje na to, że konopie indyjskie pierwotnie występowały na terenach Azji Środkowej. Rosły głównie na obszarach współczesnej Syberii Południowej i Mongolii. Przypuszcza się, że mogły występować także w rejonach gór Hindukusz, a  więc na terenach współczesnego północno-zachodniego Pakistanu i na obszarach centralnego i wschodniego Afganistanu. Wiele wskazuje na to, że były one stosowane 12 000 lat temu. Pewne ilości spalonych nasion konopi indyjskich archeolodzy odkryli w datowanych na 3000 przed naszą erą kurhanach na terenie Syberii.

Z Azji Środkowej konopie indyjskie wywędrowały dalej w świat. Ich właściwości lecznicze wykorzystywane były przypuszczalnie już w 4 000 przed naszą erą. Historycy są zdania, ze konopie indyjskie stosowana w trakcie zabiegów chirurgicznych do znieczulania pacjentów. Między rokiem 2000 a 1400 przed narodzeniem Chrystusa konopie dotarły na Bliski Wschód.

Przypuszczalnie używane były przez Scytów. To im prawdopodobnie zawdzięczamy to, że rośliny te pojawiły się na terenach zajmowanych obecnie przez Ukrainę i Rosję. Następnym krajem, w którym pojawiły się konopie indyjskie były Niemcy. Około V wieku roślina ta pojawiła się na Wyspach Brytyjskich.

Dlaczego zdelegalizowano konopie?

Konopie indyjskie służą do produkcji marihuany i haszyszu. Jako środki halucynogenne konopie indyjskie powszechnie wykorzystywano w krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W XIX wieku stały się także bardzo popularne we Francji. Pierwszy zakaz palenia nasion konopnych oraz sporządzania z i używania napojów z nich przygotowany został więc wydany przez cesarza Napoleona. Co ciekawe, edykt ten obowiązywał tylko na terenie Egiptu. Z czasem ograniczenia pojawiły się także w innych krajach kolonialnych.

Na całym świecie ograniczenia zaczęto wprowadzać dopiero w wielu XX. W XXI wieku nastąpiło wiele zmian. Podejście do konopi indyjskich zaczęło się radykalnie zmieniać, w niektórych krajach stały się one legalne. Marihuana medyczna stała się legalna w Kanadzie. W tym kraju została on zalegalizowana już w 2001 roku.

W 2015 w Urugwaju zalegalizowana z kolei marihuanę stosowaną w celach rekreacyjnych. W Polsce od 2017 roku zalegalizowana jest marihuana medyczna. Jest ona dostępna tylko na receptę. Marihuana medyczna zawiera znikome ilości substancji działającej psychoaktywnie. Jest lekiem, który ma bardzo silne właściwości przeciwbólowe. Batalia o jej zalegalizowanie trwała w Polsce kilka lat.

Więcej na http://konopiejko.pl/

Previous Ochrona lakieru w okresie letnim
Next Jak wyczyścić aluminiowe felgi?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

W tym sezonie modne są klasyczne garnitury. Dominują kraty i odcienie granatu

Styliści wytyczają nowe trendy w modzie męskiej – marynarki z klapą o szerokości 9,5 cm, spodnie zwężające się ku dołowi i widoczne 1,5 cm mankietu koszuli. Dominującą kolorystyką są wszystkie odcienie granatu, modne są

Life&Style 0 Comments

Krok milowy w leczeniu chorych na zaawansowanego raka płuca

Onkolodzy obwieszczają przełom w leczeniu chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca, który odpowiada za 85 proc. zachorowań na nowotwór płuca. Badania kliniczne wykazały, że atezolizumab – nowa cząsteczka, która pobudza do działania

Life&Style 0 Comments

Fiszka, deskorolka czy longboard?

Gdy przychodzi wiosna i na dworze robi się ciepło, dzieci chętnie wychodzą pobawić się na podwórku, a dla ciebie jest to okazja, by wspomóc ich rozwój fizyczny. Jednak żeby zrobić

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź