Jak ustawić kolumny głośnikowe?

Jak ustawić kolumny głośnikowe?

Decydując się na zakup dobrej jakości sprzętu grającego, należy pamiętać, że sam sprzęt to nie wszystko. Dla jakości odbioru dźwięku ogromne znaczenie ma również ustawienie kolumn głośnikowych. Wiele osób nie wie jednak, jak prawidłowo ustawić kolumny. Spróbujemy podpowiedzieć o czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby jakość dźwięku była naprawdę bardzo wysoka.

Symetria pracy kolumn

Ustawiając kolumny, należy zadbać przede wszystkim o ich symetrię. Co to oznacza? Nie chodzi o to, aby cały wystrój pokoju, a także ustawienie sprzętu grającego było symetryczne. Zasada ta odnosi się do pracy kolumn. Bardzo ważne jest, aby pracowały one w maksymalnie zbliżonych do siebie warunkach akustycznych. Ustawiając kolumny, należy zachować na przykład taką samą odległość od ścian. Niewskazane jest, aby jedna kolumna stała od ściany w odległości pięćdziesięciu, a druga stu centymetrów. Będzie to miało bardzo duże przełożenie na jakość dźwięku. Ustawiając kolumny, należy zwrócić też uwagę na ich otoczenie. Jeśli jedna stoi przy ścianie, to drugiej nie należy ustawiać przed mięsistą zasłoną.

Symetria otoczenia miejsca słuchania

Niemniej ważna dla jakości dźwięku jest symetria miejsca, w którym słuchamy muzyki. Kolumny powinny być ustawione w takim pomieszczeniu, którego zarówno kształt, jak i wyposażenie nie wpływają na zróżnicowanie dźwięków.

Narożniki: miejsca, których trzeba unikać

Tym, czego należy się wystrzegać podczas ustawiania kolumn są narożniki. Nigdy zwykłe kolumny nie powinny trafiać w narożniki pomieszczeń. W tych miejscach ustawić można wyłącznie subwoofery, a także takie kolumny, których konstrukcja zaprojektowana została właśnie z myślą o narożnikach. Tych drugich jest jednak naprawdę niewiele.

Minimalne odległości od ścian

Ustawiając kolumny, trzeba pamiętać o tym, aby zachować odpowiednią odległość od ścian. Przyjmuje się, że minimalna wartość to pięćdziesiąt centymetrów. W sprzedaży dostępne są jednak kolumny, które można ustawiać bezpośrednio przy ścianie. Należy jednak wiedzieć, że jeśli mamy taki model, to informacja jest zawsze jasno podana w instrukcji.

Odpowiednia wysokość

Jeśli chodzi o wysokość kolumn, to pamiętać trzeba przede wszystkim o tym, aby ustawiać je na takiej samej wysokości. Jeśli kolumny są podłogowe, nie należy ustawiać ich wyżej. Co kolumnami, które nie są przeznaczone do ustawienia na podłodze? W ich przypadku należy wybrać wysokość tak, aby kolumny znajdowały się na wysokości uszu. Takie ustawienie zagwarantuje najlepszy odbiór dźwięku. Aby przekonać się o tym, jak inny dźwięk do nas dociera w zależności od tego, na jakiej wysokości znajdują się kolumny, wystarczy włączyć muzykę i zmieniać swoje położenie.

Odpowiednie skierowanie

Kiedy miejsce i wysokość mamy już wybrane, należy jeszcze odpowiednio skierować kolumny. Zawsze ustawiamy je tak, aby dźwięk rozchodził się w kierunku odsłuchu. Zapewni to najlepsze efekty dźwiękowe. Odpowiednie ustawienie kolumn nie jest proste. Uwzględnić należy szereg elementów. Wystarczy jednak zastosować się do naszych wskazówek, aby cieszyć się niczym nie pogorszoną jakością dźwięku.

Previous Jak wyjść z lekomanii
Next Skoroszyt

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

W dużych miastach jest większe przyzwolenie na częste randkowanie dla przyjemności

Zdaniem ekspertów, Polacy, zwłaszcza ci mieszkający w dużych miastach, są coraz bardziej otwarci na randkowanie dla sportu i przyjemności. Chcą poznawać nowych ludzi, cieszyć się ich towarzystwem, ale nie przyjmują od razu założenia, że

Life&Style 0 Comments

Najciekawsze zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej

Stomatologia estetyczna jeszcze nigdy nie cieszyła się tak dużą popularnością, jak ma to miejsce obecne. Co więcej, liczba osób, które mają odwagę niezbędną do tego, aby realizować marzenie o pięknym

Life&Style 0 Comments

Jak wyjść z lekomanii

Wszystko zaczyna się od regularnego przyjmowania leków przeciwbólowych, a kończy się niebezpiecznym uzależnieniem od tabletek, gdy każda próba odstawienia prowadzi do bólu i udręki. Początek uzależnienia Badania pokazują, że wiele

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź