Jak wyjść z lekomanii

Jak wyjść z lekomanii

Wszystko zaczyna się od regularnego przyjmowania leków przeciwbólowych, a kończy się niebezpiecznym uzależnieniem od tabletek, gdy każda próba odstawienia prowadzi do bólu i udręki.

Początek uzależnienia

Badania pokazują, że wiele osób – młodzież, dorośli, a nawet osoby starsze – zaczynają przyjmować leki bez specjalnej potrzeby, a następnie nie mogą się bez nich obejść. Ludzie są mało świadomi tego problemu i nie mogą go rozpoznać na czas. Tymczasem lekarze twierdzą, że uzależnienie od leków zmniejsza zdolność osoby do radzenia sobie z bólem fizycznym i problemami psychicznymi. Od czasu do czasu większość ludzi musi zażywać nieszkodliwe pigułki – na przykład z bólu głowy lub zęba. Niektórym przepisuje się leki na określony czas. Takie stosowanie leków jest uzasadnione, a w wielu przypadkach konieczne. Zwykle leki bierzemy za radą lekarza i pod jego nadzorem. Jednak czasami sytuacja wymyka się spod kontroli, zaczyna się nadużycie, a następnie rozwija się uzależnienie, które może być niebezpieczne. Ludzie bezmyślnie i bez kontroli przyjmują pigułki, nie biorąc pod uwagę dawki, częstotliwości i czasu trwania kursu. W tym samym czasie ciało uzależnia się od narkotyków i przestaje działać. Istnieje też paradoks: czasami ludzie biorą narkotyki, aby poradzić sobie z istniejącą zależnością od innych substancji. Tak więc alkoholicy za pomocą tabletek próbują przestać pić, a palacze próbują rzucić papierosa. Uzależnienie od leków rozwija się z tych samych powodów, co inne rodzaje uzależnienia. Najczęściej są to problemy psychologiczne: stres, depresja, zwątpienie, hipochondria. A czasem – sposób radzenia sobie z przewlekłym bólem, którego medycyna nie nauczyła się jeszcze leczyć. Przyjmowanie leku na początku przynosi ulgę.

Leczenie

Droga od jednego nieuzasadnionego leku do uzależnienia przypomina drogę pijaka do alkoholizmu. A wycofanie  przypomina te występujące u narkomanów, a czasem jest jeszcze poważniejsze. W większości przypadków lekarze  ostrzegają pacjentów o możliwości uzależnienia i że objawy odstawienia mogą rozwinąć się wraz z odstawieniem. Po przekroczeniu granicy, od której zaczyna się uzależnienie, pacjenci stwierdzają, że przy braku leków lub gdy niemożliwe jest zwiększenie dawki cierpienia, stają się jeszcze silniejsi. Leczenie uzależnienia wymaga czegoś więcej niż przezwyciężenia zespołu odstawienia. Tutaj trzeba wyeliminować problemy psychiczne, znaleźć inne, mniej niebezpieczne sposoby rozwiązywania trudności życiowych i wzmocnić wolę. Pacjent i jego rodzina będą musieli dołożyć wszelkich starań, aby nauczyć się, jak utrzymać normalne zdrowie bez leków. Uzależnieni są najtrudniejszymi pacjentami. Ich problem polega na niepełnosprawności fizycznej i upośledzeniu moralnym. Większość centrów rehabilitacji oferuje kilka rozwiązań tego problemu. Oferują program składający się z 2 kroków:

Interwencja To pierwszy i najtrudniejszy etap. Z reguły uzależniony zawsze zaprzecza obecności uzależnienia. W takim przypadku lekarze i krewni próbują przekonać go do rozpoczęcia leczenia. W żadnym wypadku nie dokonuje się tego fizycznie. Potrzebne jest tylko właściwe podejście moralne i metoda perswazji.

Detoksykacja. Na tym etapie uzależniony jest wolny od wycofania się, oczyszczając ciało ze szkodliwych substancji. Po tym etapie osoba nie będzie odczuwać fizycznej zależności. Leczenie szpitalne. W trakcie leczenia dana osoba jest w szpitalu. Przez pewien czas osoba jest całkowicie odizolowana od ludzi i koncentruje się na leczeniu. Szpital zapewnia psychologiczne ćwiczenia grupowe i szkolenia. Psychologowie pomagają pacjentom ponownie nauczyć się kontrolować emocje. Leczenie ambulatoryjne. W tej chwili osoba mieszka poza szpitalem, regularnie przechodzi kursy psychologiczne. Osoba jest już wysyłana do rodziny, pomagając mu nawiązać z nią relacje.

Previous Letni płyn do spryskiwaczy
Next Jak ustawić kolumny głośnikowe?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

O oprawkach Ray Ban

Okulary Ray Ban to synonim elegancji i dobrego smaku. Na ulicach światowych stolic modele przeciwsłoneczne zagościły już na stałe. Grono fanów na całym świecie zyskał model Aviator. Kiedyś okulary te

Life&Style 0 Comments

Telefony Xiaomi Redmi Note 7

Od kilku już lat na rynku telefonów komórkowych bardzo mocną pozycję zajmują producenci z Chin. Wśród nich jest firma Xiaomi, która produkcją smartfonów zajęła się w 2010 roku. Przez niespełna

Life&Style 0 Comments

W tym sezonie modne są klasyczne garnitury. Dominują kraty i odcienie granatu

Styliści wytyczają nowe trendy w modzie męskiej – marynarki z klapą o szerokości 9,5 cm, spodnie zwężające się ku dołowi i widoczne 1,5 cm mankietu koszuli. Dominującą kolorystyką są wszystkie odcienie granatu, modne są

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź