Przewodnik po metalach szlachetnych dla początkujących

Przewodnik po metalach szlachetnych dla początkujących

Złoto i srebro są uznawane za cenne metale i od dawna pożądane. Nawet dziś metale szlachetne mają swoje miejsce w bogatym portfelu inwestorów. Ale który metal szlachetny jest najlepszy do celów inwestycyjnych? I dlaczego są one tak zmienne?

Istnieje wiele sposobów, aby kupić do metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro i platyna, i wiele dobrych powodów, dla których należy poddać się do poszukiwania skarbów. Więc jeśli dopiero zaczynasz pracę z metalami szlachetnymi, przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak one działają i jak możesz w nie inwestować.

 • Metale szlachetne mogą być dobrym środkiem dywersyfikującym portfel i zabezpieczającym przed inflacją – ale złoto, być może najbardziej znany taki metal, nie jest jedynym, który jest dostępny dla inwestorów.
 • Srebro, platyna i pallad są towarami, które można dodać do portfela metali szlachetnych, a każdy z nich ma swoje własne unikalne ryzyko i możliwości.
 • Oprócz posiadania fizycznego metalu, inwestorzy mogą uzyskać dostęp poprzez rynek instrumentów pochodnych, metalowe ETF i fundusze inwestycyjne, a także akcje spółek wydobywczych.

Złoto

Zaczniemy od dziadka ich wszystkich: złota. Złoto jest wyjątkowe ze względu na swoją trwałość (nie rdzewieje i nie koroduje), ciągliwość oraz zdolność do przewodzenia ciepła i elektryczności. Ma ono pewne zastosowania przemysłowe w stomatologii i elektronice, ale znamy je przede wszystkim jako bazę dla biżuterii i jako formę waluty.

Wartość złota jest określana przez rynek 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Handel złotem odbywa się głównie w funkcji sentymentalnej – na jego cenę w mniejszym stopniu wpływają prawa podaży i popytu. Wynika to z faktu, że podaż w nowej kopalni jest znacznie przewyższana przez samą wielkość złota zgromadzonego na powierzchni. Mówiąc wprost, kiedy zbieracze mają ochotę na sprzedaż, cena spada. Kiedy chcą kupić, nowa podaż szybko się wchłania, a ceny złota są wyższe.

Kilka czynników wpływa na zwiększoną chęć gromadzenia błyszczącego żółtego metalu:

 • Systemowe problemy finansowe: Kiedy banki i pieniądze są postrzegane jako niestabilne i/lub stabilność polityczna jest wątpliwa, często poszukiwano złota jako bezpiecznego magazynu wartości.
 • Inflacja: Gdy rzeczywiste stopy zwrotu na rynkach akcji, obligacji lub nieruchomości są ujemne, ludzie regularnie spływają do złota jako aktywa, które utrzymają jego wartość.
 • Wojna lub kryzysy polityczne: Wojna i wstrząsy polityczne zawsze wysyłały ludzi na poszukiwanie złota. Oszczędności przez całe życie można przenosić i przechowywać aż do momentu, gdy trzeba będzie je wymienić na żywność, schronienie lub bezpieczne przejście do mniej niebezpiecznego miejsca przeznaczenia.

Srebro

W przeciwieństwie do złota, cena srebra waha się między jego postrzeganą rolą jako magazynu wartości a rolą jako metalu przemysłowego. Z tego powodu wahania cen na rynku srebra są bardziej zmienne niż złota.

Tak więc, podczas gdy srebro będzie handlować mniej więcej zgodnie ze złotem jako towarem, który ma być magazynowany (popyt inwestycyjny), równanie popytu i podaży w przemyśle na ten metal ma równie silny wpływ na jego cenę. Równanie to zawsze zmieniało się wraz z nowymi innowacjami, w tym:

 • Srebro, niegdyś dominujące w przemyśle fotograficznym – srebrny film fotograficzny – zostało zaćmione przez pojawienie się aparatu cyfrowego.
 • Powstanie ogromnej klasy średniej we wschodzących gospodarkach rynkowych Wschodu, która stworzyła wybuchowy popyt na urządzenia elektryczne, produkty medyczne i inne produkty przemysłowe, które wymagają srebrnych nakładów. Od łożysk po połączenia elektryczne, właściwości srebra sprawiły, że stało się ono pożądanym towarem.
 • Srebro wykorzystywane jest w bateriach, w zastosowaniach nadprzewodnikowych i na rynkach mikroukładów.
 • Nie jest jasne, czy i w jakim stopniu zmiany te wpłyną na ogólny nieinwestycyjny popyt na srebro. Pozostaje jeden fakt: Na cenę srebra mają wpływ jego zastosowania i nie jest ono wykorzystywane tylko w modzie lub jako magazyn wartości.

Platyna

Podobnie jak złoto i srebro, platyną handluje się przez całą dobę na światowych rynkach towarowych. W rutynowych okresach stabilizacji rynkowej i politycznej platyna ma tendencję do osiągania wyższej ceny niż złoto tylko dlatego, że jest znacznie rzadsza. O wiele mniej tego metalu jest w rzeczywistości wyciągane z ziemi co roku.

Istnieją również inne czynniki, które decydują o cenie platyny:

 • Podobnie jak srebro, platyna jest uważana za metal przemysłowy. Największy popyt na platynę pochodzi z katalizatorów samochodowych, które są stosowane w celu zmniejszenia szkodliwości emisji. Po tym, biżuteria stanowi większość popytu. Katalizatory do rafinacji ropy naftowej i chemicznej oraz przemysł komputerowy zużywają resztę.
 • Ze względu na dużą zależność przemysłu motoryzacyjnego od metalu, ceny platyny są określane w dużej mierze przez auto sprzedaży i produkcji numerów. Prawodawstwo dotyczące „czystego powietrza” może wymagać od producentów samochodów zainstalowania większej ilości katalizatorów, zwiększając tym samym popyt. Ale w 2009 roku, amerykańscy i japońscy producenci samochodów zaczęli zwracać się do recyklingu katalizatorów samochodowych lub przy użyciu większej ilości platyny niezawodne i zazwyczaj mniej kosztowne-sister grupy metalu, palladu.
 • Kopalnie platyny są silnie skoncentrowane tylko w dwóch krajach – Afryce Południowej i Rosji. Stwarza to większy potencjał dla działań podobnych do kartelu, które wspierałyby lub nawet sztucznie podnosiły ceny platyny.

Inwestorzy powinni wziąć pod uwagę, że wszystkie te czynniki powodują, iż platyna jest najbardziej niestabilnym z metali szlachetnych.

Więcej na http://zloteinwestycje.com.pl/

Previous Co to jest uzależnienie od hazardu?
Next Od czego zależy cena implantów

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

O oprawkach Ray Ban

Okulary Ray Ban to synonim elegancji i dobrego smaku. Na ulicach światowych stolic modele przeciwsłoneczne zagościły już na stałe. Grono fanów na całym świecie zyskał model Aviator. Kiedyś okulary te

Life&Style 0 Comments

4 Fakty o laserowym usuwaniu włosów

Aby pozbyć się niechcianych włosów, czasami przechodzimy do golenia, woskowania, a nawet nawlekania, aby wykonać tę pracę. Niestety, stanowią one jedynie tymczasowe rozwiązanie problemu i powodują odrastanie włosów w krótkim

Life&Style 0 Comments

Sportowe akcesoria do smartfonów

Współcześnie twój telefon jest wszędzie ze sobą – to biuro, odtwarzacz muzyki i mapa, która pomoże ci odnaleźć się w podróży. Wielu z nas wykorzystuje smartfona do uprawiania sportu. Akcesoria

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź